Berlinyolu.com

Almanya’da Mesleki Eğitim

Almanya'da Mesleki Eğitim

Almanya’da Mesleki Eğitim / Ausbildung

Almanya’da mesleki eğitim ya da çıraklık olarak bilinir. Bu program kapsamında öğrenciler, belirli bir alanda işe yönlendirilir ve 3 sene boyunca o alanda çırak (meslek ögrencisi) olarak çalışır; üstelik eğitimlerini finanse etmek zorunda kalmazlar.

Genel uygulamaya göre haftanın iki gününü teori dersleri icin meslek okulunda (Berufskolleg), geri kalan üç gününü ise uygulama icin ögretici sertifikalı işyerinde geçirirler.

Meslek eğitiminde çalıştıkları süre boyunca her yıl artan bir maaş alarak yaşam masraflarını karşılarlar. Mesleki eğitim programını tamamladıktan sonra, kalifiye bir çalışan olurlar (Qualifizierte Fachkraft). Almanya’da kalifiye çalışanlar oldukça talep görür ve kalifiye olmayanlara göre daha çok para kazanırlar.

Meslek eğitimini başarı ile tamamladıktan sonra üzerine ustalık sertifika kursunu ( Meisterbrief) bitirenler ise kendi alanlarında işyeri (Fachbetrieb) kurma ve meslek öğrencisi yetiştirme hakkına sahip olurlar (Ausbildungsstätte).

Almanya’da bir mesleki eğitim programını tamamlamak, buradaki kariyerinizi inşa etme yolunda önemli bir adım teşkil edebilir. Mesleki Eğitim için B2 Dil seviyesinde Almanca bilmeniz gereklidir.

Berlinyolu.com Almanya Danışmanlık Firması olarak sizlere uygun meslek eğitim tercihi ve meslek eğitim yeri bulma konusunda alan tecrübemizle yardımcı oluyoruz.

Paylaş: