Almanya Fırsat Kartı Nedir?

Almanya Fırsat Kartı

Almanya Fırsat Kartı (Chancenkarte) belli kriterleri sağlayan kişilerin Almanya`da çalışma şansı elde etmesi anlamına geliyor. Alman hükümeti iş gücü açığını karşılayabilmek için ülkeye göçü ve işe kabulü kolaylaştırmak için yeni kanun düzenlemelerine gidiyor. Fırsat kartı her ne kadar Amerika`nın Green Card çekişiline benzetilse de farklı olarak belli şartlara ve puanlama sistemine dayanan bir proje diyebiliriz. Fırsat kartı nın içeriği Almanya İç İşleri bakanlığı tarafından ana hatlarıyla Eylül 2022 yılında duyuruldu. Hükümetin amacı hali hazırda Almanya`ya göç edebilen Avrupa Birliği haricinde kalan ülkelerden insanlara göçmenlik fırsatı vermeyi hedefliyor.

Almanya Fırsat Kartı Başvuru Şartları Neler?

Fırsat kartına başvuru yapmak isteyen adayların yerine getirmesi gereken Alman hükümetinin belirlediği bir puanlama sistemi var. Belli koşulları yerine getirdiğinizde puan alıyorsunuz. Eğer aldığını puanların toplamı 6 ve üzerindeyse Chancenkarte yani Almanya Fırsat Kartı için başvuru yapmaya uygun bir aday oluyorsunuz.

Fırsat Kartı Puanlama Sistemi Nedir?

İlgili makamlarca, Almanya Fırsat Kartı başvurunuz yukarıda belirttiğimiz kriterlere göre incelenir ve uygunluğunuza göre puanlanarak başvurunuz sonuçlanır. Unutulmamalıdır ki Fırsat Kart başvuru sayısı kotalı olacaktır. Bu nedenle başvuru sayıları ve başvuru yapan adaylarının kriterlerinin ortalamaları değişkenlik gösterebilecektir. Peki puanlama sistemine dayalı Fırsat Kart başvurularında puanlar hangi kriterlere göre verilecek? Alttaki tablodan

Almanya Fırsat Kartı Puan Tablosu

1. Mesleki yeterlilik 4 puan
2. B2 Almanca bilgisi 3 puan
3. Yeterli seviyede Almanca bilgisi 2 puan
4. C1 İngilizce bilgisi 1 puan
5. Son 7 yıl içerisinde 3 sene iş tecrübesi 3 puan
6. Son 5 yıl içerisinde 2 yıl iş tecrübesi 2 puan
7. 35 yaşından küçük iseniz 2 puan
8. 36 – 40 yaş arasındaysanız 1 puan
9. 6 ay Almanya`da yaşamış olmak 1 puan
10. Evliyseniz ve eşinizde en az 6 puan alıyorsa 1 puan

Fırsat Kartı Avantajları Neler?

Ön Lisans mezunları da başvuru yapabilecek
Şu an hali hazırda başvuru yapacağınız Almanya İş arama Vizesi ne benzer bir proje olsa da, Almanya Fırsat Kartı başvurusu iş arama vizesine göre daha kolay şartları olacaktır. Başvuru yapabilecek kişi sayısı çok daha fazla olacaktır. Almanya iş arama vizesi sadece 4 senelik mezunlar içindir ama Fırsat Karta ön lisans mezunları da başvuru yapabilecekler.

Fırsat Kartına Nasıl Başvuru Yapabilirsiniz?

Fırsat karta başvuru yapmak için Alman İç İşleri Bakanlığı`nın oluşturacağı online sistem bekleniyor. Başvuru yapmak isteyen adaylar bu sistemde hesap oluşturarak gerekli bilgi ve belgeleri sağlayarak başvuru yapabilecekler.

Fırsat Kart Hakkında Sık Sorulan Sorular:

35 Yaşından büyük kişiler Fırsat Kart başvurusu yapabilir mi?

Evet başvuru yapabilir. 40 yaşın altında olduğunuz taktirde puanlama tablosundan 1 puan alabilirsiniz. Eğer diğer kriterler üzerinden aldığınız puanların toplamı 6 ve üzeri ise Fırsat kart başvuru yapabilirsiniz.

Almanca olmadan Fırsat Kart başvurusu yapabilir miyim?

Evet başvuru yapabilirsiniz. Eğer diğer kriterler üzerinden aldığınız puanların toplamı 6 ve üzeri ise Fırsat kart başvuru yapabilirsiniz.

Fırsat Kart Başvurusunu Nasıl Yapabilirim?

Chancenkarte (Fırsat KArt) yasa tasarısı hükümet tarafından onaylandı, lakin henüz başvuru kabulü başlamadı. Başvurunun nereden ve nasıl yapılacağı ile ilgili açıklama bekleniyor.

Fırsat Kartın İş Arama Vizesinden (Job Seeker Visa) farkı nedir?

Fırsat kartın Almanya İş arama Vizesi’nden en büyük farkı, Fırsat Karta 4 senelik lisans mezunları haricinde 2 senelik ön lisans mezunlarının ve kuaförlük, elektrikçi, tesisatçılık gibi ustalık belgesi olan adaylarında başvuru yapabilecek olması. Diğer farkı ise; iş arama vizesi 6 ay, Fırsat kart ise 1 sene için verilecek olması.

Paylaş:
×