Almanya’da Konaklama

Almanya'da Konaklama

Almanya’da Konaklama ve Yaşam

Almanya’da Konaklama için kalacağınız ev çeşitlerini Müstakil Ev, Kiralık Daire , Yurt ve Paylaşımlı Oda olarak sıralayabiliriz.

Studentenwerk yurtları Almanya’da yaygın olarak öğrenciler tarafından tercih edilebilir. Özel yurt seçenekleri ilginizi çekmiyor ya da buralarda yer bulamadı iseniz bir paylaşımlı dairede yer kiralamak ya da kendinize ait bir daire kiralama seçenekleriniz her zaman mümkündür. Almanya’nın büyük şehirlerinde yaşayanların %9’u kiracı olduğundan Almanya’da Konaklama için çok fazla seçenek vardır ve kiralama süreci prosedürleri ile takip edilir.

Bir özel barınmadan söz ediyorsak bilmeniz gereken bir diğer kavram WG dir. Türkiye`de birkaç arkadaşın birlikte ev tutmasına benzer bir arada yaşama konseptinin Almanya`daki adı WG olarak kısaltılır. Ancak arada bir fark vardır. Almanya`da ev arkadaşınızla önceden tanışmak zorunda değilsiniz. Yani WG yurt mantığında odanızı / evinizi tamamen farklı bir okul, bölüm ya da sınıf (ve hatta öğrenci de olmayabilir ) kişi ya da kişilerle paylaşmanız anlamına gelir.

Özel Barınmada 4 farklı seçenek karşınıza çıkacaktır:

1- WG-Zimmer :

Bu seçenek, ortak kullanacağınız bir dairede size ait bir oda anlamına geliyor. Yani mutfağı ve banyoyu başkalarıyla paylaşacaksınız.

2- Zimmer-Wohnung

Kendi Mutfağınız/ Banyonuz olan bir stüdyo daire demektir.

3- Wohnung

2+ odadan oluşan bir daire. ( Salonu da odadan sayarlar bilginiz olsun )

Haus

Bağımsız olan ve Almanya’da Konaklama için müstakil ev.

Paylaş:
×