Berlinyolu.com

Almanya’da İş Bulmak, Vize, Oturum Alma ve Denklik Süreci

Almanya'da İş Bulmak, Vize, Oturum Alma ve Denklik Süreci

 

Almanya’da İş Bulmak, Vize, Oturum Alma ve Denklik Süreçleri

 

1. Almanya’da İş Arama

Almanya’da iş bulmak için, ülkeye giriş vizesi için Almanya`daki bir işverenden işe kabul belgesine ihtiyacınız vardır. Bu nedenle ilk önce Almanya`da iş yeri bulmanız gerekmektedir. İş yeri mesleki yeterliliğinize uygun olmalıdır. Mesleki yeterlilik denkliğiniz mi var? O zaman iş yeri aramak amacıyla belki Almanya`ya giriş yapabilirsiniz. Almanya’da çalışmak için ve iş yeri aramak için Almanya`da en fazla 6 ay kalabilirsiniz.

2. Vize Başvurusu

Yetkili Alman dış temsilciliğinden randevu alın. Randevu sırasında iş vizesi için başvuru yapacaksınız. En geç bu tarihte denklik ve iş yeri için somut bir teklif ibraz etmeniz gerekmektedir. Bazı durumlarda belli Almanca bilgisini de belgelemeniz gerekecektir. Ayrıca bir sağlık sigortasına da ihtiyacınız vardır. Bu, Almanya`da yasal olarak zorunludur. Başvurunuzun pozitif olarak değerlendirilmesinden sonra vize alabilirsiniz.

3. Oturma izni alma

Almanya’da oturum için kabul alan çalışanlar, çalıştıkları süreleri boyunca oturma iznine başvurmak zorundadırlar.Bu işlemi yetkili yabancılar dairesi yapmaktadır. Oturma izni ile Almanya`ya uzun süre boyunca yaşayabilir ve çalışabilirsiniz. Oturma izni başvurusu genellikle çalışanın kabul belgesi, mali durumunu gösteren belgeler, sağlık sigortası, kimlik belgeleri ve pasaport gibi belgelerle yapılır. Oturma izni genellikle bir yıllık bir süre için verilir ve her yıl yenilenmelidir.Vizenizi geçerlilik süresi içerisinde bir oturma iznine dönüştürmeniz gerekmektedir.

4. Denklik Süreci

Diploma denklik durumu her ülkede farklılık gösterebilir ve bazı ülkelerde denklik prosedürleri gerekebilir. Bu sebeple Almanya Denklik Tanıma işlemi için (Annerkandung) yaptırmanız gerekmektedir.

Berlinyolu Danışmanlık ile Almanya’da İş Bulmak, Vize, Oturum Alma ve Denklik Süreçlerinde her zaman sizin yanınızda olacağız. Bize İletişim sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Paylaş: