Berlinyolu.com

Almanya’da Üniversite Okumak 3

Almanya’da Üniversite Okumak 3 makalemizde, Almanya’daki Üniversiteleri Eğitim kalitesi, program, fakülteler, Burslar, Yaşam-konaklama gibi özelliklerini değerlendirerek, sizler için sıraladık.

Almanya’da Üniversite Okumak İçin Gidilebilecek En Popüler Üniversiteler Listesi

11- Dresden Teknik Üniversitesi

Almanya'da En Popüler Üniversiteler

 

Tarihçe:

Dresden Teknik 1828 yılında kurulan,  Almanya’nın en eski, büyük teknik üniversitelerinden biridir. Dresden şehrinde yer alır, mühendislik, bilim, matematik, bilgisayar bilimleri, mimarlık gibi alanlarda uzmanlaşmıştır,  Almanya’da Üniversite Okumak isteyen Türklerin tercih edebilecekleri bir üniversitedir.

Fakülteler:

Dresden Teknik, geni akademik yelpazede lisans, master doktora olanaklarına sahiptir. Mekatronik, elektrik mühendisliği, makine mühendisliği, inşaat mühendisliği, bilgisayar bilimleri, kimya, fizik, mimarlık gibi disiplinlerde fakülteleri bulunmaktadır.

Yurtdışı Öğrencilere Açıklık:

Dresden Teknik, yurtdışına açık üniversitedir. İngilizce olarak sunulan lisans,  master imkanları mevcuttur. Almanca dil kursları,  entegrasyon olanakları da sunulmaktadır.

Öğrenim Ücretleri,  Burslar:

Almanya’da devlet üniversitelerinde lisans,  master öğrenimi genellikle ücretsizdir. Dresden Teknik’de de genellikle öğrenim ücreti talep edilmez. Ancak, bazı eyaletler öğrenci katkı ücreti (Semesterbeitrag) talep edebilir. Üniversite ayrıca burs imkanları mevcuttur.

Yaşam, Barınma:

Dresden, canlı bir şehir olup çeşitli konaklama seçenekleri vardır. Üniversite yurtları, özel daireler,  paylaşımlı konutlar gibi seçenekler arasından tercih yapabilirsiniz. Bunlardan Almanya’da Üniversite Okumak İçin Gidilebilecek Popüler Üniversiteler listemizde, Dresden Teknik 11. sıradadır.

12- Bonn Üniversitesi

Almanya'da Üniversite Okumak İçin Gidilebilecek En Popüler Üniversiteler

Tarihçe:

Bonn, 1818 yılında kurulan,  Almanya’nın en eski üniversitelerinden biridir. Bonn şehrinde bulunur, dünya çapında tanınmış araştırma üniversitesidir.

Bölümler,  Fakülteler:

Bonn, geniş akademik yelpazede lisans, master,  doktora olanaklarına sahiptir. Farklı disiplinlerde yedi fakülteye sahiptir: Felsefe, Matematik, Doğa Bilimleri, Hukuk, Ekonomi, İşletme, Tıp, İnsan Bilimleri, Tarım Bilimleri’dir, sosyal bilimler alanlarında Almanya’da Üniversite Okumak Türk öğrenciler açısından ideal üniversitedir.

Yurtdışı Öğrencilere Açıklık:

Bonn Üniversitesi, yabancılara açık üniversitedir, birçok İngilizce lisans, master programı sunmaktadır. Ayrıca, Almanca dil kursları ve entegrasyon programları da bulunmaktadır.

Öğrenim Ücretleri,  Burslar:

Almanya’da devlet üniversitelerinde lisans,  master öğrenimi genellikle ücretsizdir. Ancak, bazı eyaletler öğrenci katkı ücreti (Semesterbeitrag) talep edebilir. Bonn, aynı zamanda uluslararası burs ve finansal destek imkanları vardır.

Yaşam – Konaklama:

Bonn, canlı  şehirdir, çeşitli konaklama seçenekleri vardır. Üniversite yurtları, özel daireler,  paylaşımlı konutlar gibi seçenekler arasından tercih yapabilirsiniz. Bu özellikleri ile Bonn, Almanya’da Üniversite Okumak İçin Gidilebilecek Popüler Üniversiteler listemizde 12.’dir.

13- Göttingen Üniversitesi

Almanya'da Üniversiteler

Tarihçe:

Göttingen, 1737 yılında kurulan, Almanya’nın eski, prestijli üniversitelerinden biridir. Göttingen şehrinde yer alı,  bilim ve araştırma alanlarında uluslararası itibara sahiptir.

Bölümler,  Fakülteler:

Göttingen, geniş akademik yelpazede lisans, master,  doktora olanaklarına sahiptir. Farklı disiplinlerde 13 fakülteye sahiptir, bunlar arasında sosyal bilimler, doğa bilimleri, tıp, hukuk, ekonomi, beşeri bilimler gibi alanlar bulunmaktadır.

Yurtdışı Öğrencilere Açıklık:

Göttingen Üni. yabancılara açık üniversitedir,  birçok programı İngilizce dilinde sunmaktadır. Almanca dil kursları da sunulmaktadır. Ayrıca, üniversite çeşitli uluslararası öğrenci değişim programlarına da katılmaktadır. Yabancı dil kaygısı olan,  Almanya’da Üniversite Okumak isteyen Türk öğrencilerin tercih edebilecekleri üniversitedir.

Öğrenim Ücretleri,  Burslar:

Almanya’da devlet üniversitelerinde lisans,  master öğrenimi genellikle ücretsizdir. Göttingen Üni.’de de genellikle öğrenim ücreti talep edilmez. Ancak, bazı eyaletler öğrenci katkı ücreti (Semesterbeitrag) talep edebilir. Göttingen Üniversitesi, aynı zamanda uluslararası burs,  finansal destek imkanları mevcuttur.

Yaşam, Barınma:

Göttingen, öğrenciler açısından sıcak bir şehirdir, çeşitli konaklama seçenekleri mevcuttur. Üniversite yurtları, özel daireler,  paylaşımlı konutlar gibi seçenekler arasından tercih yapabilirsiniz. Göttingen’de yaşam maliyetleri Almanya’nın ortalama seviyesindedir. Bu özellikleri ile Göttingen, Almanya’da Üniversite Okumak İçin Gidilebilecek Popüler Üniversiteler listemizde 13. sıradadır.

14- Hamburg Teknik Üniversitesi

Almanya'da Üniversite Okumak İçin Gidilebilecek En Popüler Üniversiteler

 

Tarihçe:

Hamburg Teknik, 1978 yılında kurulan, Hamburg şehrinde yer alan üniversitedir. Mühendislik ve doğa bilimleri alanlarında uzmanlaşmıştır.

Bölümler, Fakülteler:

Hamburg Teknik Üniversitesi, geniş akademik yelpazede lisans, master, doktora olanaklarına sahiptir. Mekatronik, inşaat mühendisliği, elektrik mühendisliği, bilgisayar bilimleri, denizcilik,  çevre bilimleri gibi disiplinlerde fakülteleri bulunmaktadır. Bundan dolayı mühendislik ve Almanya’da Üniversite Okumak Türk öğrencilerin tercih edebilecekleri üniversitedir.

Yurtdışı Öğrencilere Açıklık:

Hamburg Teknik, global alana açık üniversitedir. İngilizce olarak sunulan lisans,  master programları mevcuttur. Almanca dil kursları da sunulmaktadır. Uluslararası öğrenci ofisi, vize işlemleri, konaklama, entegrasyon konularında destek sağlamaktadır.

Öğrenim Ücretleri – Burslar:

Almanya’da devlet üniversitelerinde lisans,  master öğrenimi genellikle ücretsizdir. Hamburg Teknik’de de genellikle öğrenim ücreti talep edilmez. Ancak, bazı eyaletler öğrenci katkı ücreti (Semesterbeitrag) talep edebilir. Üniversite ayrıca burs imkanları vardır.

Yaşam – Konaklama:

Hamburg, canlı bir şehir olup çeşitli konaklama seçenekleri sunmaktadır. Üniversite yurtları, özel daireler,  paylaşımlı konutlar gibi seçenekler arasından tercih yapabilirsiniz. Bundan dolayı Hamburg Teknik,  listemizde 14. sıradadır.

15- Darmstadt Üniversitesi

Almanya'da Üniversiteler listesi

Tarihçe:

Darmstadt (Technische Universität Darmstadt), 1877 yılında kurulmuş teknik üniversitedir. Almanya’nın en eski teknik üniversitelerinden biridir,  yüksek kaliteli eğitimi, araştırmalarıyla tanınır. Üniversite, mühendislik, bilim, işletme, sosyal bilimler ve beşeri bilimler alanlarında geniş program yelpazesi sunmaktadır.

Bölümler, Fakülteler:

Darmstadt Üni. çeşitli disiplinlerde geniş program,  fakülte seçeneği sunar. Mühendislik, bilim, işletme, matematik, bilişim bilimleri, beşeri bilimler,  sosyal bilimler gibi alanlarda lisans, master, doktora programları bulunmaktadır. Fakülteler arasında Mühendislik Fakültesi, Bilim Fakültesi, İşletme Fakültesi, Hukuk Fakültesi, Beşeri Bilimler Fakültesi gibi önemli birkaç örnek verilebilir.

Yurtdışı Öğrencilere Açıklık:

Darmstadt, yabancılara açık üniversitedir. Yabancı öğrencilere geniş bir destek ağı sunar,  uluslararası öğrenci ofisi veya başvuru merkezi üzerinden bilgi, yardım sağlar. Üniversite, uluslararası öğrencilerin entegrasyonunu kolaylaştırmak, kültürel etkileşimi teşvik etmek amacıyla çeşitli etkinlikler düzenler. Ayrıca, İngilizce dilinde sunulan programlara da sahiptir, uluslararası öğrencilere Almanca dil kursları sunar. Bu yüzden Darmstadt, Almanya’da Üniversite isteyen Türk öğrencileri için doğru tercih olacaktır.

Öğrenim Ücretleri ve Burslar:

Darmstadt, eyalet üniversitesi statüsünde olduğu için Almanya’da tipik olarak düşük öğrenim ücretleri sunan üniversitelerden biridir. Almanya’da eğitim alanında yapılan son değişiklikler doğrultusunda çoğu federal eyalet, ücretsiz eğitim imkanı sunmaktadır. Ancak, her öğrencinin belirli bir üniversite harç ücreti ödemesi gerekebilir. Burs imkanları da mevcuttur,  öğrenciler, Almanya’daki burs programları, diğer finansal destek seçenekleri hakkında bilgi almak amacıyla üniversitenin öğrenci hizmetleri birimi ile iletişime geçebilirler.

Yaşam, Barınma:

Darmstadt, öğrenci dostu  şehir olup, geniş imkanlar sunmaktadır. Şehir, çeşitli kültürel etkinliklere, spor olanaklarına, dinlence alanlarına ev sahipliği yapmaktadır.
Konaklama seçenekleri arasında öğrenci yurtları, özel pansiyonlar, öğrenci daireleri bulunmaktadır. Bu avantajları ile  Darmstadt, Almanya’da Üniversite Okumak İçin Gidilebilecek Popüler Üniversiteler listemizde 15. sıradadır.

 

Paylaş: